Pelėsis atsiranda dėl tam tikrų priežasčių susidarius tinkamom pelėsiui augti sąlygoms. Pelėsiui augti yra reikalingas paviršius, ant kurio pelėsis galėtų formuotis, taip pat, kadangi pelėsis yra gyvas organizmas, jam yra reikalingas tam tikras maisto šaltinis bei, svarbiausia - vanduo (drėgmė). Iš šių trijų elementų drėgmė yra tai ką galima kontroliuoti, kadangi paviršius ant kurio susiformuoja pelėsis tampa ir pelėsio maisto šaltiniu.
Taigi, koks paviršius yra tinkamas pelėsiui augti? Pradėkime nuo to, kad pelėsis turi paskirtį – pelėsis skaido mirusias organines medžiagas. Mūsų buityje tokių organinių paviršių yra daug, pvz.: tapetai, mediena, gipso kartonas ir pan., kitaip sakant – statybinės medžiagos bei baldai. Be to, pelėsis kaip maisto šaltinį gali panaudoti ir tam tikras sintetines medžiagas, tokias kaip klijai, pastos ar dažai. Tokie paviršiai yra pagrindinis maisto šaltinis pelėsiui augti. Tačiau, kaip be būtų, nors pelėsis negali gauti maistinių medžiagų iš neorganinių paviršių, tokių kaip betonas, plastikas, stiklas, bei metalas, tačiau pelėsis gali augti ant organinio purvo ar dulkių sluoksnio, kuris yra susikaupęs ant minėtų paviršių.
Kaip minėta, pelėsiui augti yra būtinas vanduo. Drėgmės šaltiniai namuose gali būti suskirstyti į tris grupes:
· vandens nutekėjimas, pvz. trūkęs vamzdis, nesandarūs vandentiekio sistemos sujungimai;
· vandens prasiskverbimas į patalpas iš išorės, pvz.: nesandarūs langai, įtrūkimas sienoje, kiauras stogas;
· didelė santykinė oro drėgmė patalpose, pvz. dėl prastos ventiliacijos, blogos oro cirkuliacijos.
Susiklosčius tinkamoms sąlygoms, pelėsis gali pradėti augti per 24 – 48 val. Maža kondensacija vonioje ar apie langus, gali būti pakankama sąlyga pelėsiui pradėti formuotis. Įdomumui: mokslininkai išskiria iki 3 mln. skirtingų pelėsio rušių.
Pelėsio augimo bei dauginimosi ciklas.
Pelėsis pradeda augti, kuomet pelėsio spora nusėda ant organinio paviršiaus. Nusėdusi pelėsio spora ant organinio paviršiaus išskiria fermentus, kurie skaido organines medžiagas ir naudoja tai kaip maisto šaltinį. Tuomet pradeda augti ir plisti visomis kryptimis tinklas, panašus į plonus siūlus ar voratinklį, kurio paskirtis yra panaši į augalų šaknų, t.y. aprūpinti maistinėmis medžiagomis pelėsį. Šis tinklas taip pat išskiria fermentus, kurie skaido organines medžiagas. Galiausiai toks pelėsio židinys pradeda skleisti pelėsio sporas, t.y. daugintis. Pelėsio sporos plika akimi nėra matomos. Pelėsio sporos, panašiai kaip žiedadulkės, lengvai sklando oru, nusėdusios ant tinkamo paviršiaus pradeda visą ciklą iš naujo.
Kaip jau minėjome, pelėsiui pradėti augti yra būtina drėgmė, o tai galima kontroliuoti. Jei patalpose nėra viršijamos leistinos drėgmės normos, nėra vandens kaupimosi ar prasiskverbimo iš išorės, pelėsio bus išvengta. Kitaip tariant, patalpose turi būti laikomasi higienos normų.
Teikdami profesionalias pelėsio naikinimo paslaugas ne tik naikiname pelėsį, bet ir tiriame aplinką, atliekame statybinių medžiagų, bei oro drėgmės matavimus su specialia įranga, tikriname pastato būklę, ieškodami tam tikrų taškų, kuriuose gali būti defektai, pvz. trūkę vamzdžiai ar sienų įtrūkimai. Pelėsio naikinimo efektyvumą garantuojame, nes pašaliname ir nustatytas pelėsio atsiradimo priežastis.
Jeigu Jums patiko ši informacija, nepagailėkite mūms paaukoti ir mes toliau rinksime aktualią informaciją ir dalynsimes naudinga mūsų patirtimi, informacija apie pelėsį ir jo daroma žalą. Taip pat, kokiais būdais išvengti pelėsio ir kaip keisti savo aplinką, kad su pelėsiu atsisveikintume visam laikui ir pelėsis liktų tik praeityje. Mums galite paukoti per PayPal: 1eur, 2eur, 5eur, 10eur, 15eur, ir daugiau .....
Autorius: PelesioNaikinimasSalinimas.lt Susisiekite su mumis